Leegitest erinevate sooladega

Nõuanded ja soovitused, kuidas teha katseid anorgaanilises keemias.
Sõnum
Autor
tauri
Saidi administraator
Postitusi: 452
Vanus: 30
Liitunud: 06 Sept 2010, 13:50
Haridustase (kraad): Gümnaasiumi loodusteaduste õpetaja

Leegitest erinevate sooladega

#1 PostitusPostitas tauri » 19 Dets 2011, 15:55

Raskusaste: 2/5

Komponendid: Enamikku siin kasutatavatest kemikaalidest poest osta ei saa, ent näiteks keedusoola või väetisega (kno3 - kaaliumsalpeeter, cuSo4 – vaskvitriol) saab küll igaüks kodus gaasipliidi juures katsetada.

Ohutus: Lahtise tulega peab alati ettevaatlik olema. testiaineid (v.a keedusool) ei maksa palja käega puutuda ning pärast katset tuleb käed ning katseriistad kindlasti puhtaks pesta. Katsetamiseks piisab väikesest kogusest ning tingimata peaks kandma kaitseprille, kuna leek võib tõusta ootamatult kõrgele. Pikad või lahtised juuksed tuleks enne katset kinnitada.

Liitiumnitraat, LiNO vaarikapunane leek
Liitium on kõige kergem metall, mida kasutatakse näiteks patareide ja akude valmistamisel (suure tõenäosusega on su mobiiltelefonis just liitiumioonaku), ning see on nii pehme, et seda saab lõigata isegi noaga. Nii nagu teised leelismetallid on ka liitium tule- ning plahvatusohtlik, seda eriti õhu või veega kokku puutudes. Liitiumisooli on kasutatud ka meeleoluhäirete ning hullumeelsuse raviks, samuti migreeni ning peavalu puhul. Liitiumile kui ravimile või narkootikumile viitavad mitmed poplaulud, näiteks Stingi, nirvana ja Evanescence’i loomingus.Vanasti kasutati liitiumiühendeid ka karastusjookide tootmisel, näiteks 7Up sisaldas seda aastani 1950. Mitmeid liitiumisulameid kasutatakse lennukitööstuses; kosmose- ning allveelaevades kasutatakse liitiumhüdroksiidi õhu puhastamiseks.

Kaaliumnitraat, KNO violetne leek
Seda pehmet leelismetalli leidub ioonidena merevees ning erinevates mineraalides. Puhas kaalium on väga tuleohtlik, reageerides nii õhu kui ka veega. Kaaliumi (nagu ka paljusid teisi leelismetalle) hoitakse õhuga kokkupuutumise vältimiseks petrooleumis. Kord süttinud kaaliumi on raske kustutada (vesi teeb asja ainult hullemaks!), efektiivselt toimivad vaid üksikud kemikaalid.Laialdast kasutamist leiab kaalium erinevates väetistes, lisaks leidub seda seepides, küpsetuspulbris, püssirohus, peeglites, tuletikkudes ja muidugi ilutulestikes. Kaaliumkloriidi kasutatakse südameoperatsioonidel südame seiskamiseks, aga ka
mürgisüstides. Mitmekesise toitumise korral kaaliumipuudlikkust ei esine, ent kui esineb, võib see olla surmav. Kaaliumi leidub muuhulgas ka kartulites ja banaanides, nii et kartulikoori söövas banaanivabariigis ei tohiks igapäevase nelja grammi kättesaamine probleemiks olla.

Vasknitraat, Cu(NO) või vasksulfaat, CuSO (väetisepoest) sinakasroheline leek
Vask juhib väga hästi elektrit ja on plastiline metall, sestap kasutatakse seda palju juhtmete valmistamisel. kui sulle tuleb internet koju telefonikaablit pidi, on see suure tõenäosusega vasest. Vaske kasutatakse nii palju, et selle hind on viimase kümnendi jooksul viiekordisunud ning maakeral arvatakse olevat varusid veel vaid pisut enam kui 50 aastaks. Vask reageerib aeglaselt õhus oleva hapniku, süsihappegaasi ja veeauruga, sestap tõmbuvad vaskplekist katused aja jooksul roheliseks – see kiht takistab edasist roostetamist. Tänu heale elektrijuhtivusele kasutatakse vaske kõikvõimalikes elektroonilistes aparaatides, ent vaske leiab ka näiteks lauahõbedast. Vasest uksenupud (näiteks haiglates) suudavad hävitada osa neile sattunud baktereid. Igaüks on näinud vaskmünte ning vaskpuhkpille ja ka Vabadussammast (see sisaldab enam kui 80 tonni vaske, mille eest kuusakoskis makstaks 5,5 miljonit krooni).

Strontsiumnitraat, Sr(NO) purpurne leek
See leelismuldmetall on nii aktiivne, et selle pulber võib õhu kätte sattudes ise süttida. Strontsiumi isotoope leidub radioaktiivsetes jäätmetes ja strontsiumiühendeid kasutatakse ka meditsiinis valuvaigistina, samuti vähiravis. Strontsium-90 isotoopi sattus suurel hulgal keskkonda tšernobõli katastroofi ajal. Kuna organism käitleb seda isotoopi kaltsiumina, tekitab see luude hõrenemist ning luuvähki. Tulevikus aga loodetakse sellest isotoobist saada energiaallikat näiteks kosmoselaevadele.Kineskooptelerite omanikud pääsevad tänu teleri ehitusel kasutatud strontsiumile röntgenkiirgusest. Strontsiumkarbonaati, -nitraati ning -sulfaati kasutatakse sageli ilutulestikes punase värvi tekitamiseks. Strontsiumkloriidi võib leida mõnest hambapastast. Erinevaid ühendeid kasutatakse veel aerosoolvärvides, fosfori valmistamisel ning isegi teemantide võltsimisel.

Baariumnitraat, Ba(NO) kollakasroheline leek
Baarium on järjekordne aktiivne leelismuldmetall, mida looduses puhtal kujul ei leidugi, kuna ta reageerib kergesti õhuhapniku ja veega.Baariumi leidub auto süüteküünaldes, rotimürgis, päevavalguslampides, infrapunaseadmetes, selle erinevaid ühendeid kasutatakse klaasi- ning kummitööstuses, samuti ilutulestike valmistamisel ning naftapuuraukude puurimisel.Baariumtitanaadist võib aga saada uue põlvkonna elektriautode akude üks peamisi komponente. Enamik baariumiühendeid on väga mürgised, mõjutades närvisüsteemi ning põhjustades nõrkust ning halvatust. Ajaloost on teada ka baariumiga surnuks mürgitamise juhtumeid.

Kaltsiumnitraat, Ca(NO) telliskivipunane leek
Kaltsiumist on kuulnud kõik – nii need, kes piima armastavad, kui ka need, kes vihkavadilmselt teavad aga vähesed, et tegemist on samuti metalliga. Puhtal kujul kaltsiumi tema suure aktiivsuse tõttu looduses ei esine, küll aga leiab sedaohtralt näiteks settekivimitest. Raske on nimetada valdkonda, mis kaltsiumiga mingil moel seotud ei oleks. Erinevate ühenditena leidub teda hambapastas ja tsemendis, loomatoidus ja ilutulestikes, värvide ja autokummides, pesuvalgendajates ja kooli kriidis, putukamürkides ja basseinipuhastusvahendites. Kaltsium on inimluude ning hammaste oluline komponent, kaltsiumi omandamiseks toidust on aga vaja ka D-vitamiini, apteegis müüdavad kaltsiumipreparaadid imenduvad väga erinevalt ning enne nende tarvitamist tasuks alati apteekriga nõu pidada. Kaltsium puudulikkus võib viia luude hõrenemiseni.

Naatriumkloriid, NaCl kollane leek
Järgnevaks katseks võib võtta ka poes müüdava nn meresoola, mille üks põhikomponene on NaCl. Meresoola saadakse mereveest vee väljaaurutamise teel. Liitrist Läänemere veest saab 10 grammi soola. Leegile annab kollase värvuse just naatrium, nii et tavalise lauasoolaga peaks efekt isegi suurem olema. Naatriumi leidub sageli ka teistes proovides, sestap kasutatakse testis sageli filtrit (vt lisalugu). Kui kunagi võis keedusoolaga varandusi kokku ajada, siis nüüdseks on see aine kättesaadav ja nii odav, et seda kannatab ka lumetõrjeks kasutada. Tuntud multifilm teab aga rääkida, et merevee soolasuses on süüdi hoopis hammaste ja jalgadega heeringas, kes kunagi elas kuival maal ja mõisteti jalutuks soolalastiga laeva augu närimise ning selle uputamise eest.

Mis on leegitest?
Leegitest on levinud meetod teatud metallide määramiseks. See pole küll täppisteadus, ent kogenud keemik võis teatud nõksude abil leegi värvuse põhjal üsna täpselt öelda, mis metalliga tegu. Metallisisaldusega soola hoitakse spetsiaalse plaatinast traadi abil gaasipõleti leegis. Kui plaatina kuskilt võtta pole, võib kasutada ka klaaspulka või soola lahuses leotatud puupilbast. Kuumuse mõjul paisatakse metalliaatomi osad elektronid kõrgematele energianivoodele (keemikud nimetavad seda ergastamiseks), jahtudes langevad nad vanale nivoole tagasi ning kiirgavad seejuures teatud lainepikkusel valgust, mida inimsilm näebki värvilise leegina. Erinevate metallide elektronid kiirgavad valgust erineval lainepikkusel ning on sestap erinevat värvi. Tihti sisaldab testitav aine ka naatriumi, mis tekitab kollase leegi ja varjab teised värvid, seetõttu vaadatakse leeki sageli läbi koobaltfiltri, mis eemaldab kollase valguse lainepikkuse ja võimaldab näha teisi värve. Tänapäeval kasutatakse metallide hulga määramiseks laboris aatomemissioon-spektroskoopiat, mis baseerub leegitestiga samal põhimõttel. Ent leegitest on leidnud endale ka uue väljundi – ilutulestikud. Pimedas taevas mitmevärviliselt säravad saluudid on üles ehitatud just põhimõttel, et erinevad metalliühendid kiirgavad kuumutades erineval lainepikkusel valgust, mida meie tajume erinevate värvidena.

Allikas:
Kaljurand, K. (2007). Valgus, sinihelero. - Tarkade Klubi, nr 12, lk 50-52

lawan
Postitusi: 38
Liitunud: 09 Juun 2018, 08:37
Haridustase (kraad): kraad
Eriala ja kursus: karjäärinõukogu bakalaureusekraad

Kaufen Sie einen echten Führerschein ((www.express24hrs.com)) Pass Personalausweis

#2 PostitusPostitas lawan » 09 Juun 2018, 08:55

Kaufen Sie den Führerschein (WhatsApp +16508227543)) Pass Personalausweis

Bei express24hrs produzieren wir echte datenbankregistrierte Dokumente, die legal genutzt werden und alle Flughafen-Scans und Datenprüfmaschinen durchlaufen. Jedes Mal, wenn diese echten Dokumente im System verifiziert werden, werden alle Informationen des Inhabers gültig angezeigt, um das Dokument zu verwenden. Wir stellen auch gefälschte Personalausweise her, die identisch mit der echten ID und dem Führerschein sind.

Kaufen Sie Passport online
ID-Karte online kaufen
Führerschein online kaufen
Kaufen Sie die Aufenthaltserlaubnis online
Bürgerschaft online kaufen / erhalten
Kaufen Sie Dokumente online

Unsere Webseite ..http //: www.express24hrs.com
http //: www.express24hrs.com

http //: www.express24hrs.com

http //: www.express24hrs.com

http //: www.express24hrs.com

Kontakt E-Mails ......... expressdocument24hrs@gmail.com

WHATSAPP ............ +16508227545

Skype ........ renzo nas


Gefälschter Reisepass
gefälschte ID-Karte kaufen
Kaufen Sie einen gefälschten Führerschein
gefälschte Dokumente kaufen

Unsere Webseite ..http //: www.express24hrs.com
http //: www.express24hrs.com

http //: www.express24hrs.com

http //: www.express24hrs.com

http //: www.express24hrs.com


WHATSAPP ............ +16508227543

Skype ........ renzo nas


Kaufen Sie einen echten und gefälschten Pass
Kaufen Sie einen echten und falschen Führerschein
Kaufen Sie echte und gefälschte ID-Karte
Kaufen Sie echte und falsche Staatsbürgerschaft
Kaufen Sie echte und falsche Staatsbürgerschaft
Kaufen Sie echte und gefälschte Dokumente
Kaufen Sie gefälschte Führerschein online.
Unsere Webseite ....... http //: www.express24hrs.com

Kontakt E-Mails ......... expressdocument24hrs@gmail.com

WHATSAPP ............ +16508227543

Skype ........ renzo nas


echter registrierter Reisepass
Kaufen Sie einen echten registrierten Personalausweis
Kaufen Sie einen echten registrierten Führerschein
echte eingetragene Staatsbürgerschaft
echte registrierte Dokumente
gefälschte Führerschein online kaufen

Unsere Webseite ..http //: www.express24hrs.com
http //: www.express24hrs.com

http //: www.express24hrs.com

http //: www.express24hrs.com

http //: www.express24hrs.com


WHATSAPP ............ +16508227543

Skype ........ renzo nas


Erhalten Sie einen echten oder gefälschten Reisepass online
Erhalten Sie echten und gefälschten Pass online
Kaufen Sie einen echten und gefälschten Reisepass online

Unsere Webseite ....... http //: www.express24hrs.com

Kontakt E-Mails ......... expressdocument24hrs@gmail.com

WHATSAPP ............ +16508227543

Skype ........ renzo nas

echte und gefälschte Pässe zu verkaufen
echter und gefälschter Führerschein zum Verkauf
echte und gefälschte Zertifikate zum Verkauf
echte und gefälschte ID-Karte zum Verkauf

Kaufen Sie gefälschte Euros online
Kaufen Sie gefälschte Dollar online
Kaufen Sie gefälschte britische Pfund online

Kaufen Sie echten Reisepass online
Kaufen Sie gefälschten Reisepass online
Kaufen Sie echte ID-Karten online
Kaufen Sie gefälschte Ausweise online
Kaufen Sie einen echten Führerschein
Kaufen Sie gefälschten Führerschein
Kaufen Sie andere Dokumente

dustinlk
Postitusi: 54
Liitunud: 20 Juun 2018, 14:16
Haridustase (kraad): kraad

Re: Leegitest erinevate sooladega

#3 PostitusPostitas dustinlk » 20 Juun 2018, 14:59

BUY 100% QUALITY COUNTERFEIT MONEY, DRIVER'S LICENSE, PASSPORT, ID CARD, IELTS, VISA, BIRTH CERTIFICATE, SCHOOL DIPLOMAS, MARRIAGE CERTIFICATE, US GREEN CARD AND MANY OTHER DOCUMENTS.( qualitypassportsandcertificate@gmail.com )
NB: customer satisfaction is our first priority. place your demand now.

Apply for real register Passport, Visa, Driving License,ID CARDS,marriage certificates,diplomas etc. for sell. Passport,citizenship,ID cards,driver license,diplomas,degrees,certificates service available. Tourist and business visa services available to residents of all 50 states and all nationalities Worldwide. We are unique producers of Authentic High Quality passports, Real Genuine Data Base Registered and unregistered Passports and other Citizenship documents.We can guarantee you a new Identity starting from a clean new genuine Birth Certificate, ID card, Driver's License,Passports, Social security card with SSN, credit files, and credit cards, school diplomas, school degrees all in an entirely new name issued and registered in the government database system. We use high quality equipment and materials to produce authentic and counterfeit documents. All secret features of real passports are carefully duplicated for our Registered and unregistered documents. We are unique producer of quality false and Real documents.We offer only original high-quality Registered and unregistered passports,driver´s licenses,ID cards,stamps,Visa, School Diplomas and other products for a number of countries like:USA, Australia,Belgium, Brazil, Canada, Italian, Finland, France, Germany, Israel, Mexico, Netherlands, South Africa, Spain, United Kingdom, etc.


**CONTACT CHANELS**;
General support :darknetdocuments@gmail.com

E-mail.qualitypassportsandcertificate@gmail.com

WHATSAPP ....... + 15204284874

WEBSITE :http://www.darknetdocuments.com/


We are the best producer of authentic counterfeit Banknotes, Novelty and high quality passports, driver license,ID cards, green card, certificates, Diploms documents. With over a billion of our products circulating around the world. We offer only original high-quality counterfeit currency notes and fake documents. This bills are not home made but industrial and professional manufacturing. From High Quality IT techinicians from US, Russia, Korea and China We offer high quality authentic counterfeit for the following currencies;

EUR – Euro
USD – US Dollar
GBP – British Pound
INR – Indian Rupee
AUD – Australian Dollar
CAD – Canadian Dollar
AED – Emirati Dirham
ZAR – Rand
CHF – Swiss Franc
CNY – Chinese Yuan Renminbi
MYR – Malaysian Ringgit
THB – Thai Baht

ORDER ANY UNIVERSAL DOCUMENTS YOU NEED;
PASSPORTS
ID card
Social security card
Drivers Licenses
Canada Cards
United States Cards
Student Cards
International Cards
Private Cards
Adoption Certificates
Baptism Certificates
Birth Certificates
Death Certificates
Divorce Certificates
Marriage Certificates
Custom Certificates
High School Diplomas
G.E.D. Diplomas
Home School Diplomas
College Degrees
University Degrees
Trade Skill Certificates
Validate SSN Number
US green cards
Counterfeit dollars/euro
Spy Products
Voice Changers
Listening Devices
Invisible Ink
DMV Record Inquiry
Background Check
Investigate Anyone
ssd chemical solution
activation powder

BUY real and original PASSPORTS
Get real and original passports USA (United States)
Get real and original Australian passports (Australia)
Get real and original Belgian passports (Belgium)
Get real and original Brazilian passport (Brazil)
Get real and original Canadian passports (Canada)
Get real and original passports of Finland (Finland)
Get real and original French passports (France)
Get real and original German passports (Germany)
Get real and original Dutch passport (The Netherlands)
Get real and original Israeli passports (Israel)
Get real and original passports UK (United Kingdom)
Get real and original Spanish passport (Spain)
Get real and original Mexican passports (Mexico)
Get real and original South African passports (South Africa)
Get real and original passports Swiss (Switzerland)
Get real and original German passports (Germany)
Get real and original Chinese passports (China)
Get real and original Spanish passport (Spain)
Get real and original passports Austrian (Austria)
Get real and original Japanese passports (Japan)
Get real and original passports of Ukraine (Ukraine)
Get real and original passports cambodiens (Cambodia)
Get real and original passports UK (United Kingdom)
Get real and original passports USA
Get real and original passports Romanian (Romania)
Get real and original passports Polish (Poland)
Get real and original passports chypre (Cyprus)
Get real and original passports NORWAY (Norway)
Get real and original Portuguese passports (Portugal)
Get real and original Lithuanian passports (Lithuania)
Get real and original passports (Russia)
Get real and original Hungarian passports (Hungary)
Get real and original Australian passports (Australia)
Get real and original passports Brazilian (Brazil)
Get real and original Italian passports (Italy)
Get real and original passports Jamaica (Jamaica)
Get real and original passports of Croatia (Croatia)
Get real and original passports Denmark (Danmark)
Get real and original passport of Malta (Malta)
Get real and original passports Polish (Poland)
Get real and original PASSPORTS SWEDISH (SWEDEN)
Get real and original IDENTITY CARDS
Get real and original IDs USA (United States)
Get real and original Australian identity cards (Australia)
Get real and original Belgian identity cards (Belgium)
Get real and original UK driving license
Get real and original driving license USA
Get real and original driving license Spanish (Spain)
Get real and original driving license Portuguese (Portugal)
Get real and original driving license Hungarian (Hungary)
Get real and original Mexican driver's license (Mexico)
Get real and original Belgian driving licenses (Belgium)
Get real and original driving license Greek (Greece)
Get real and original driving license Romanian (Romania)
Get real and original driving license Lithuanian (Lithuania)
Get real and original driving license Polish (Poland)
Get real and original driving license Bulgarian (Bulgaria)
Get real and original Australian driver's license (Australian)
Get real and original Canadian driver's license (Canada)
Get real and original French driving license (France)
Get real and original German driving license (Germany)
Get real and original UK driving license (United Kingdom)
Get real and original DEGREES INTERNATIONAL


**CONTACT CHANELS**;
General support :darknetdocuments@gmail.com

E-mail.qualitypassportsandcertificate@gmail.com

WHATSAPP ....... + 15204284874

WEBSITE :http://www.darknetdocuments.com/


E-Mail Your Questions and Comments.
We are looking forward to receiving your inquiries and early receipt of your first orders!

***SERIOUS INQUIRIES ONLY PLEASE**


Mine “Katsed anorgaanilises keemias”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist