V: Joogivee elektrijuhtivuse mõõtmine

Kui oled leidnud huvitava video või pildi, kus tehakse keemia katset, siis postita siia. Kõik arutelu
videode ja piltide teemal on oodatud.
Vasta
Sõnum
Autor
rubiidium
Foorumi keemik
Postitusi: 133
Liitunud: 15 Okt 2011, 16:18
Haridustase (kraad): kõrg

V: Joogivee elektrijuhtivuse mõõtmine

#1 Postitus Postitas rubiidium » 26 Dets 2011, 23:09

Üritasin koduste vahenditega vee karedust mõõta. Panustasin sellele 15 töötundi ja ühe kasutult seisva elektrijuhtme, mis katsete käigus kergelt ära elektrolüüsus. Tulemuseks oli palju uusi teadmisi aga kareduse väärtuse tuvastamisel olen veel alles poolel teel. Määrasin ära summaarse ioonide kontsentratsiooni, aga millise osa neist moodustavad Ca ja Mg, tuleb selgitada mingil muul viisil. Huvitav oleks teada, kuidas sajad tuhanded koduperenaised oskavad pesu pesemisel Calgonit doseerida õiges koguses, kui nende käsutuses pole isegi neid väheseid vahendeid vee kareduse määramiseks, mis minul on. Calgoni pakendilt võime ju lugeda, et lisada tuleb 103 ml vahendit väga kareda, 68 ml kareda ja 34 ml keskmiselt kareda vee puhul.

Kogusin kogu pikast protsessist märkmed kokku videoks:
http://youtu.be/QjaYQPvQsPg" onclick="window.open(this.href);return false;

tauri
Saidi administraator
Postitusi: 453
Liitunud: 06 Sept 2010, 13:50
Haridustase (kraad): Gümnaasiumi loodusteaduste õpetaja

Re: V: Joogivee elektrijuhtivuse mõõtmine

#2 Postitus Postitas tauri » 27 Dets 2011, 20:43

Ma ükspäev just mõtlesin, et kuidas reklaamidele teaduslikult läheneda. Meelde tulid Cillit BANG, nätsureklaamid oma pH-kõveratega jms. Järgmine kord peab neid reklaame terasemalt vaatama, ehk ei olegi väga kasutult istutud aeg.
Katse on väga huvitav. Seda enam, et kasutatud on väga lihtsaid vahendeid. Tekkis ka üks küsimus. Mil määral temperatuuri tõus juhtivust mõjutas?

rubiidium
Foorumi keemik
Postitusi: 133
Liitunud: 15 Okt 2011, 16:18
Haridustase (kraad): kõrg

Re: V: Joogivee elektrijuhtivuse mõõtmine

#3 Postitus Postitas rubiidium » 27 Dets 2011, 23:44

Juhtivus on väga temperatuuritundlik. Seepärast varustatakse profiseadmed temperatuurianduriga, mis paikneb otse elektroodide juures. Üks kraad temperatuuri tõusu annab 2% juhtivuse kasvu 10 % NaCl lahusel. Tõus aga sõltub lahuse kontsentratsioonist ja ainest. Näiteks HNO3 30% lahusel tõuseb juhtivus 30% ühe kraadi temperatuuritõusu kohta. Ma ei ole ise temperatuurist sõltuvuse kontrollimiseks katseid veel läbi viinud, aga panin tähele, et näiteks 46 kraadise keedetud kraanivee näit oli 2,5 mA samas kui külm kraanivesi oli näiduga 1,6 mA. Ioonide kontsentratsioon peaks keedetud veel pisut väiksem olema, järelikult näidu tõus tuli temperatuurist.

Vasta