Mis kujuga on elektron?

Vasta
Sõnum
Autor
tauri
Saidi administraator
Postitusi: 453
Liitunud: 06 Sept 2010, 13:50
Haridustase (kraad): Gümnaasiumi loodusteaduste õpetaja

Mis kujuga on elektron?

#1 Postitus Postitas tauri » 29 Mai 2011, 11:17

Seni täpseim elektroni kuju mõõtmine näitas, et see on peaaegu täiuslikult kerajas.

Aatomituumade ümber tiirlevad elektronid on negatiivse laenguga elementaarosakesed.

Ajakirjas Nature avaldatud uuringus kirjutavad Londoni kuningliku kolledži teadlased, et elektron on peaaegu täiuslikult ümmargune. Kui kujutada ette, et elektron oleks päikesesüsteemi suurune, siis jääks selle erinevus täiuslikust kerast juuksekarva läbimõõdu piiresse.

Uuringu juhtiva autori Jony Hudsoni sõnul kujutavad inimesed tavaliselt ette, et elektron on ümmargune nagu pall. Osa uuemaid füüsikateooriaid spekuleerib aga, et see siiski ei ole ümmargune. Seepärast kavandas Hudson koos kolleegidega eksperimendi, et seda ülitäpselt kontrollida.

Praegust parimat aatomitest väiksemate osakeste vaheliste vastasmõjude teooriat tuntakse standardmudelina. Selle järgi peaks elektron olema peaaegu täiuslikult ümmargune, kuid standardmudel ise on mittetäielik.

Standardmudel ei selgita, kuidas töötab gravitatsioon ega suuda selgitada ka teisi nähtusi universumis.

Muna menüüst välja

Seepärast on füüsikud üritanud seda mudelit edasi arendada. Üks raamistik, mis üritab seletada väljapoole standardmudeli piire jäävat füüsikat, on supersümmeetria, mis ennustab, et elektron võib olla hoopis munakujuline.

Teadlased rõhutavad, et uus vaatlus ei välista supersümmeetriat, kuid ka ei toeta seda.

Hudson loodab mõõtmistulemuste täpsust viie aastaga neljakordistada. Selleks ajaks peaks tema juhitud rühm olema suuteline võtma lõpliku seisukoha supersümmeetria ning osade teiste väljaspool standardmudeli piire füüsikat seletavate teooriate õigsuse osas.

Hudsoni sõnul nad kas on viie aasta pärast moondunud elektroni näinud ja supersümmeetria teooria vastab tõele, või nad ei ole seda näinud ja supersümmeetria teooria on vale.

Hudsoni mõõtmistulemused on hetkel varasemate elektroni kuju välja selgitada üritanud katsete tulemustest kaks korda täpsemad.

Tulevikuväljavaated

Michigani ülikooli professori Aaron Leanhardti sõnul ei muuda see iseenesest teadlaste arusaamu aatomist väiksemate osakeste füüsika kohta.

Samas on väljavaade täpsemate mõõtmiste abil praeguste osakestefüüsika teooriate kohta rohkem kinnitust saada tekitanud teadlaste seas elevust.

Leanhardti sõnul ei muuda kaks korda täpsem mõõtmine füüsikute seas üldist arvamust. Samas ta lisas, et täpsemad mõõtmised võivad hakata piirama võimalike teooriate, Euroopa tuumauuringute keskuses (CERN) asuva Suure hadronite põrguti võimalike avastuste ja loodetavate kosmosevaatluste tulemuste ringi.

Praegused teooriad väidavad ka seda, et kui elektron on enamvähem ümmargune, siis peaks ainet ja antiainet olema võrdses koguses.
Siiani on astronoomid oma vaatlustes näinud aga universumit, mis koosneb suuremas osas ainest. Seda saaks selgitada, kui elektron osutuks standardmudeli poolt ennustatust munakujulisemaks.

Allikas:
http://www.novaator.ee/ET/energia/mis_k ... _elektron/

System
Postitusi: 18
Liitunud: 20 Veebr 2011, 15:10
Haridustase (kraad): Lõpetamata bakalaureus

Re: Mis kujuga on elektron?

#2 Postitus Postitas System » 31 Mai 2011, 18:26

Pilt
Krüptooni aatomite välimiste orbitaalide elektronid. Foto: Lawrence Berkeley' riiklik laboratoorium

Vasta