Kuningveest kulla rafineerimine

Teemad, mis on väljaspool üldhariduskooli programmi (leekfotomeetria, potentsiomeetria jms).
Vasta
Sõnum
Autor
katsetaja
Postitusi: 2
Liitunud: 09 Nov 2012, 15:06
Haridustase (kraad): bakalaurus omandamisel

Kuningveest kulla rafineerimine

#1 Postitus Postitas katsetaja » 09 Nov 2012, 15:16

Tere! Olen uus ning vabandan, kui teema vales kohas.

Sain tuttavalt pudeli täie kuningvett, milles on lahustatud pugast kulda (ülekullatud ehted). Ehk oskab keegi nõu anda, kuidas ma saaks kulla sealt kätte. Natukene uurisin selle kohta, ning leidsin ühe õpetuse, kus väidetakse, et lahusesse tuleb lisada raudsulfaati. Olen vaadanud õpetusi YouTubes, seal osad vist lihtsalt keedavad seda vedelikku nii kaua, kuni kuld põhja sadestub (pruunika pulbrina).

http://www.ehow.com/how_6600877_refine-gold-home.html" onclick="window.open(this.href);return false;

P.S. Kuningvee põhjas on settinud valge pulber, mis se eolla võiks?

Suured tänud

Indrek
Keemik
Postitusi: 8
Liitunud: 13 Mai 2011, 22:55
Haridustase (kraad): magister
Eriala ja kursus: keemia doktorantuur, 2. aasta

Re: Kuningveest kulla rafineerimine

#2 Postitus Postitas Indrek » 14 Nov 2012, 22:39

Kui kuningvees on lahustatud ülekullatud ehteid, siis on seal lisaks kullale veel teisigi metalle. Kuld on küll neist kõige vähem aktiivsem ja peaks hakkama esimesena sadenema. Ma prooviksin elektrolüüsi. Ühenda 9 V patarei poolused juhtme abil grafiitelektroodidega (hariliku pliiatsi süsi) ja pista need oma lahusesse. Negatiivsele (-) elektroodile võiks hakata kuld sadenema. Seda peaks silmaga näha olema. Mingi aja möödudes hakkavad sadenema ka teised metallid, siis peab elektrolüüsi lõpetama ja mõne aja pärast (tund kuni nädal) uuesti proovima, et äkki tuleb veel kulda.

Elektrolüüsil eraldub mürgiseid (ja võimalik, et ka plahvatusohtlikke) gaase, mistõttu peab kasutama tõmbekappi või teostama katset värskes õhus. Alguses peab kasutama väga väikest lahusekogust ja kui asi toimib, siis võib vajadusel lahuse ruumala suurendada. Vooluringis võiks olla ka mingi tarbija (pirn), et mitte kogemata lühistada. Ma pole ise seda metoodikat kunagi proovinud, vaid pakkusin koolikeemiale tuginedes praegu lihtsalt ühe võimaluse välja. Ei vastusta tulemuste ega tagajärgede eest! Kindlasti kasuta kaitseprille!

Soovin edu!

Valge pulbri kohta põhjas ei oska midagi ütelda. See võib olla hõbe või mõne teise metalli sool.

katsetaja
Postitusi: 2
Liitunud: 09 Nov 2012, 15:06
Haridustase (kraad): bakalaurus omandamisel

Re: Kuningveest kulla rafineerimine

#3 Postitus Postitas katsetaja » 30 Nov 2012, 12:28

Suured tänud! Proovin, kas tuleb miskit välja :D

Vasta