Haruldased muldmetallid

Vasta
Sõnum
Autor
rubiidium
Foorumi keemik
Postitusi: 133
Liitunud: 15 Okt 2011, 16:18
Haridustase (kraad): kõrg

Haruldased muldmetallid

#1 Postitus Postitas rubiidium » 21 Jaan 2012, 20:45

Sillamäel asuvas korporatsiooni Molycorp tehases toodetakse haruldaste muldmetallide ühendeid, mis on vajalikud paljude kaasaegsete tehnoloogiate juures. Haruldasi muldmetalle nimetatakse ka rohelisteks metallideks, kuna need võimaldavad muuta taastuvenergia tootmise tunduvalt kasumlikumaks ja seeläbi konkureerivamaks traditsiooniliste energiatootmisviisidega. Veel üheks näiteks nende metallide "roheliste" omaduste kasutamisest on säästupirnid, mille valgust andva kihi koostises on euroopium, terbium ja ütrium. Isegi veepuhastuses on uued võimalused avanenud tänu tseeriumi baasil loodud mürgivaba tehnloloogia XSORBX kasutamisele.
Samas on muldmetallide üha laienev kasutamine takistatud nende piiratud tootmisega, mis suures osas on koondunud Hiinasse. Et kasvavat nõudlust rahuldada muutub järjest olulisemaks haruldaste muldmetallide taaskasutamine. Põhilised allikad oleksid fluorestsents lambid, vedelkristallekraanid, arvutite kõvakettad ja mobiiltelefonide kõlarid. Aastal 2009 taaskasutati ainult veerand elektroonikatoodetest ja ainult mõni protsent fluorestsentslampidest. Viimastest aga eraldatakse taaskasutamisel ainult elavhõbe ja klaas, kuid fosforiseeriv kiht, mis sisaldab haruldasi muldmetalle üldjuhul ei taastöödelda. Siiani on taastöötlemisel takistuseks majanduslikud põhjused, sest metallid tuleb uuesti eraldada ja puhastada, mis on kulukas protsess.
Haruldaste muldmetallide kasutusvaldkondade kohta saab infot ka Molycorpi kodulehelt
http://www.molycorp.com/GreenElements/R ... yUses.aspx" onclick="window.open(this.href);return false;
Ja samast leiab ka väikese tutvustava video Sillamäe tehase kohta
http://www.molycorp.com/Resources/Photo ... Video.aspx" onclick="window.open(this.href);return false;

tauri
Saidi administraator
Postitusi: 453
Liitunud: 06 Sept 2010, 13:50
Haridustase (kraad): Gümnaasiumi loodusteaduste õpetaja

Re: Haruldased muldmetallid

#2 Postitus Postitas tauri » 23 Jaan 2012, 01:29

Praegu hinnatakse haruldaste muldmetallide kogunõudluseks 134 000 tonni aastas. 2014 aastal võib see ulatuda juba 200 000 tonnini. Selge on see, et ükski kaevandus ei suuda nõudlusele järgi tulla ja nende taaskäitlemine tuleb üha enam päevakorda.

Milliseid metalle nimetatake haruldasteks muldmetallideks, saab põgusalt tutuvuda siin. Natuke informatiooni leiab ka teemast "Innovatsiooni pidurdab haruldaste ainete nappus"

Vasta