keemiline tasakaal

Vasta
Sõnum
Autor
pinal
Postitusi: 1
Liitunud: 13 Dets 2015, 18:49
Haridustase (kraad): Põhiharidus
Eriala ja kursus: Kool

keemiline tasakaal

#1 Postitus Postitas pinal » 13 Dets 2015, 18:55

CO tekkel süsinikust ja hapnikust on reaktsiooni soojusefekt H=-110.525 kJ/mol. CO2 tekkel vastavatest lihtainetest eraldus 393,509 kJ energiat. KUmmas oksiidis on aatomitevahelised sidemed püsivamad?

rubiidium
Foorumi keemik
Postitusi: 133
Liitunud: 15 Okt 2011, 16:18
Haridustase (kraad): kõrg

Re: keemiline tasakaal

#2 Postitus Postitas rubiidium » 14 Dets 2015, 01:42

Kõigepealt, kas keegi on mõelnud, miks keemiaõpikud on nii õhukesed? Sest kui õpik oleks kaks korda paksem, siis oleks keemia ka kaks korda arusaadavam. Kordamine teemale erineva nurga all lähenedes on alati viinud teema mõistmiseni. Nüüd, kui keemia oleks arusaadavam, siis oleks ka keemia oskajaid rohkem. Kellele aga oleks vaja veel rohkem tarku inimesi? Rohkem teadmisi tähendab kõrgemat palka, tugevamat majandust ja tugevamat riiki. Õppija on küll ise huvitatud paremini keemiat tundma, sest kõrgema palga paneb ta oma tasku. Aga kahjuks on nende käes suurem võim, kes reguleerivad juurdepääsu teadmistele. Siit me saamegi aru, miks kooliülesannete lahendamisel internetist abi eriti pole. Eestikeelsete koolikeemia alaste teadmiste kogunemine õpilasele lihtsalt kättesaadavasse kohta internetis on kõrgemate jõudude poolt tehtud teostumatuks.
Ka antud ülesande juures on võimalik lahenduseni jõuda nii, et tegelikult aru ei saa, kuidas selline vastus tuli.
Ka mina ei postita siia ülesande õiget vastust, sest see soodustaks huviliste huvi foorumi vastu. Küll aga kordan üle need tarkused, mis võiksid õige vastuseni viia.
Vastuse variante on kaks, seega üks neist tuleb välistada.
Püsivam on see, millel ei ole kalduvust ise muutuma hakata. Võrdleme näiteks kahte autot, üks on mäe otsas ja teine mäe jalamil. Kumb neist on püsivamal asukohal. See auto, mis on mäe otsas hakkaks soodsatel asjaoludel mäest alla liikuma ja võib sel ajal isegi energiat toota (sarnane energia eraldumisega keemilisel reaktsioonil). Kui see auto on jõudnud mäe jalamile, ei saa teda liikuma muidu kui enerigiat kulutades.
Seega aatomite juurde tagasi tulles, tuleks mõelda, kas püsivamad on need sidemed, mis on tekitatud energiat juurde andes (auto on sõitnud bensiini kulutades mäe otsa)ja võivad seda energiat taas ära anda või sellised, mis on juba oma energia ära andnud (mäest alla veerenud auto).

Vasta