21. märtsil 1924 avaldas Wolfgang Pauli elementide keemilisi

Vasta
Sõnum
Autor
tauri
Saidi administraator
Postitusi: 453
Liitunud: 06 Sept 2010, 13:50
Haridustase (kraad): Gümnaasiumi loodusteaduste õpetaja

21. märtsil 1924 avaldas Wolfgang Pauli elementide keemilisi

#1 Postitus Postitas tauri » 07 Sept 2010, 19:36

Pilt

21. märtsil 1924 avaldas Wolfgang Pauli keelu printsiibi. Tol ajal vaevasid tuntud keemikut pead sellega, et ei mõistnud, miks kõik tuuma ümber keerlevad elemendid ei koondu sisemisse kihti. Selleks ajaks oli juba teada, et sisemine kiht sisaldab alati vaid ühte orbiiti, järgmine aga nelja. Pauli panus oli tõestus, et ühelgi orbiidil ei saa paikneda üle kahe elektroni. Kui seal on juba kaks, on orbiit "täis", järgmised elektronid sinna ei mahu ja peavad minema teistele orbiitidele. Seega saab sisemine kiht üheainsa orbiidiga sisaldada vaid kaks elektroni, järgmine kiht (4 orbiidiga) ei mahuta aga rohkem kui kaheksa.

Pauli keelu printsiip aitas laiendada Bohri seletusi aine keemiliste omaduste kohta. Näiteks vesinik, mille ainukeses elektronkihis on üks elektron, on keemiliselt aktiivne. Heelium, millel on kaks elektroni samal kihil on aga oma orbiidi komplekteerinud ning püsib seega inertsena.

Bohr ja Pauli näitasid seega, et elementide keemilised omadused on määratud mitte ainult aatomis olevate elektronide arvuga, vaid ka nende jagunemisega kihtide orbiitide vahel.

Pauli sai avastuse eest 1945. aastal Nobeli preemia.

Allikas:
http://teadus.err.ee/index?cat=1

Vasta