Keemia teaduskooli ülesannetega abi vaja !

Ülesannete lahendamisel tekkivate probleemide lahendamine
Vasta
Sõnum
Autor
jax
Postitusi: 1
Liitunud: 19 Jaan 2011, 15:09

Keemia teaduskooli ülesannetega abi vaja !

#1 Postitus Postitas jax » 19 Jaan 2011, 15:11

Tere! Anti mulle keemia teaduskooli ülesanded lahendada, aga mitte tuhkagi ei oska. :| Ehk keegi aitaks? Ülesanded on järgmised:



1. Olgu meil järgmine reaktsioonivõrrand: 2 A + 3 B = C

Võeti 3,5 mooli ainet A ja 118 liitrit ainet B (normaaltingimustel gaas). Mitu mooli ainet C saadakse reaktsiooni tulemusena, kui saagis on 94 % ?



2. On antud geneetiline rida: Fe2O3 - Fe - FeSO4 - Fe(OH)2

Kirjutada antud muundusterea jaoks toimuvate reaktsioonide võrrandid (3tk)

Mitu grammi Fe(OH)2 saadakse 17 grammist raud(III)oksiidist, kui I etapi saagis on 73%, II etapi saagis 94% ja III etapi saagis 90%?



3. Mitu liitrit CO ja mitu grammi vesinikku tuleb võtta 35 grammi metanooli valmistamiseks, kui protsessi saagis on 83% ning reaktsioonivõrrand on järgmine: CO + H2 = CH3OH (metanool)



4. Ammoniaagi tootmisel kasutatakse lihtainete - vesiniku ja lämmastiku - vahelist reaktsiooni (kõrgel rõhul ja mõõdukal temperatuuril). Mitu kuupmeetrit ammoniaaki saadakse 1,5 kilogrammist H2-st, kui protsessi saagis on 56% ja lämmastik on liias? Kirjutada reaktsioonivõrrand!



5. 70 grammi püriidi ( sisaldab 46,55% rauda) põlemisel tekkis oksiid (metalli kõrgeim oksüdatsiooniaste) ja eraldus 20,00 liitrit gaasi A, mille edasisel oksüdeerumisel tekib gaas B. Gaasi B reageerimisel veega tekib tugeva happe Q lahus.

Indentifitseerida ühendid A, B ja Q ( anda valem ja nomenklatuurne nimetus) ning arvutada välja püriidi põlemise saagis.



6. 49 grammile soola A (39,34% naatriumit ja 60,66% kloori) 1,5%-lisele lahusele lisati liias hõbenitraadi lahust. Tekkis 1,6 grammi sadet. Mitu protsenti lisandeid sisaldab sool A ( kui on teada, et lisanditevaba sool oleks täielikult ära reageerinud)?

tauri
Saidi administraator
Postitusi: 453
Liitunud: 06 Sept 2010, 13:50
Haridustase (kraad): Gümnaasiumi loodusteaduste õpetaja

Re: Keemia teaduskooli ülesannetega abi vaja !

#2 Postitus Postitas tauri » 19 Jaan 2011, 16:47

Tere, ma ülesandeid teie eest ei hakka ära lahendama, aga võin anda nõu. Vast sobib nii ka.
Esmalt soovitaksin raamatuid, kust abi saaksid. Võiksid kiigata siia teemasse.

Esimene ülesanne.
Aine B on normaaltingimustel gaas.
Gaasiliste ainete puhul eeldatakse, et see on normaaltingimustel (kui ülesandes pole öeldud teisiti). Normaaltingimustel on mis tahes gaasi molaarruumala Vm=22,4dm3/mol.

Nagu sa näed, on antud mõlemate lähteainete kogused, seega üks on liias. Mis liias on, selle järgi ei saa arvutada. Et teada saada, mis liias peavad olema ühikud võrreldavad. Kõige lihtsam on aine B teisendada moolideks. Selleks on oma valem n=V/Vm ehk V/22,4.
Nüüd on sul teisendused tehtud ja saad kontrollida, mis on liias (tehted näevad välja nii: 3,5/2 ja aine B arvutamine käib samamoodi). Mis suurem - see liias. Edasised tehted tulevad selle põhjal, mis on väiksem.
Järgmisena arvutad välja, kui palju tekiks saadust, kui saagis oleks 100%. Viimane tehe oleks saagise arvutamine (viimane vastus tuleb korrutada selle protsendiga, mis on ülesande tekstis).

Teine ülesanne
1.Fe2O3+ 3CO →2Fe + 3CO2
Pikemalt saad vikipediast lugeda.
Fe+hape→FeSO4+H2
FeSO4+leelis→ Fe(OH)2+ sool

Saagise pead ise arvutama.

Kolmas ülesanne
Jälle saagise arvutamine, analoogne esimese ülesandega. Arvestada tuleb siin seda, et sa saaks 35 g metanooli, läheb osa protsessi käigus kaduma. Seega pead sa ainet natuke rohkem võtma (tehe 35/0,83).

Ülejäänud ülesanded
Ülejäänute puhul pead esialgu ise pusima, andsin juhtnöörid kätte.

Nende ülesannete didaktiline poole nõuaks pikemat seletamist, aga ma ei tea, mida sa oskad, siis ma väga pikki seletusi ei pakkunud.
Kui midagi jäi arusaamatuks, siis ma üritan aidata ja nõu anda. :roll:

Vasta