Vajan abi mõne ülesande lahendamisel.

Ülesannete lahendamisel tekkivate probleemide lahendamine
Vasta
Sõnum
Autor
sirtsukas5
Postitusi: 4
Liitunud: 29 Jaan 2013, 14:05
Haridustase (kraad): keskharidus

Vajan abi mõne ülesande lahendamisel.

#1 Postitus Postitas sirtsukas5 » 29 Jaan 2013, 14:12

1. Mitu mooli kaltsiumi kulub reageerimiseks 4,48 dm3 hapnikuga?
2. mitu grammi naatriumhüdroksiidi kulub reaktsiooniks 9,8 grammi väävelhappega?
3. Mitu mooli väävlit reageerib hapnikuga, kui tekib 640 grammi vääveldioksiidi?
4. mitu mooli kaaliumoksiidi ja mitu mooli vett reageerib, et tekiks 8 mooli kaaliumhüdroksiidi?

Olen keskkoolis neid kindlasti kunagi õppinud, aga hetkel läheb vaja lapse õpetamiseks, talle seletamiseks, lihtsalt enam ei mäleta. Ehk leidub siin foorumis abilisi, kes mind õpetaks, et ma siis omakorda saadud teadmised lapsele edasi annaks, tal kontrolltöö tulemas, peame selgeks tegema, kuidas erinevat liiki ülesandeid tuleks lahendada!!! Või andke mõni link, kust saaks antud tüüpi ülesannete lahendamist uurida...
Tänud kõigile abilistele juba ette:)

tauri
Saidi administraator
Postitusi: 453
Liitunud: 06 Sept 2010, 13:50
Haridustase (kraad): Gümnaasiumi loodusteaduste õpetaja

Re: Vajan abi mõne ülesande lahendamisel.

#2 Postitus Postitas tauri » 29 Jaan 2013, 18:45

Kõige esimese asjana tuleb võrrand kirja panna.
1. metall+hapnik=oksiid
2.alus+hape=sool+vesi
3.mittemetall+hapnik=oksiid
4.aluseline oksiid + vesi = alus

1. Mitu mooli kaltsiumi kulub reageerimiseks 4,48 dm3 hapnikuga?

2Ca+O2→2CaO

Seda ülesannet on kõige lihtsam lahendada ristkorrutise teel. Kaltsiumi kohale läheb x mol, kaltsiumi alla 2 mol. Hapniku kohale läheb 4,48 dm3 ning hapniku alla 2mol*22,4 dm3/mol. Kust see 22,4 dm3 tuleb? Gaasilise aine puhul eeldatakse, et see on normaaltinigmustel, kui pole tekstis teisiti mainitud. Normaaltingimustel on mis tahes gaasi molaarruumala Vm=22,4dm3/mol. Tuleb kindlasti vaadata, et ühe elemendi kohal oleks samad ühikud. Näiteks üleval on moolid ja all.

x mol/2mol = 4,48dm3/44,8dm3

x=0,2 mol

Ma soovitan vaadata, kui võimalust on, raamatut Rein Pullerits, Maila Mölder "Keemiaülesannete lahendamine". Kui teised üleannetega tekib raskusi, siis saan nende puhul ka nõu anda. ;)

sirtsukas5
Postitusi: 4
Liitunud: 29 Jaan 2013, 14:05
Haridustase (kraad): keskharidus

Re: Vajan abi mõne ülesande lahendamisel.

#3 Postitus Postitas sirtsukas5 » 30 Jaan 2013, 12:24

Tere,
Väga suured tänud Teile selle ülesande lahendamise käigu eest!
Püüan nüüd selle lapsele ka selgeks teha.

Ausalt öeldes, mul seda soovtatud raamatut hetkel veel pole, aga kindlasti hangin selle.

Olen tegelikult ka teiste (3) ülesande näidistega hetkel hädas. Püüdsin siin ise ühte ülesannet pusida teha, aga kindel endas ei ole, et lapsele oskan õppeeesmärgil edasi anda, et ta aru saaks ja samas ei pruugi see mul olla õigesti ka lahendatud. Lapsele valesti õpetamine ja vale kinnistamine on kindlasti halb... teil oli kenasti pandud juurde õpetuse sisu, mille abil tundus, et saan ka ise täiesti aru, millisest vaatenurgast läheneda ja oskan talle seletada. Juhul kui Teila ega ja viitsimist minu ülejäänud ülesannetega tegeleda, oleksin väga tänulik, kui saaksite ka aidata. Laps peab järgmisel esmaspäeval kontrolltöö tegema, oleksin väga tänulik, kui koos lapsega ja Teie abiga asjale pihta saaks:)
Ilusat päeva!
Tänud!

tauri
Saidi administraator
Postitusi: 453
Liitunud: 06 Sept 2010, 13:50
Haridustase (kraad): Gümnaasiumi loodusteaduste õpetaja

Re: Vajan abi mõne ülesande lahendamisel.

#4 Postitus Postitas tauri » 01 Veebr 2013, 14:39

Lahendasin ülesanded ära ja juures on ka seletused (kliki pildil, et näha kogu lahenduskäiku).

1. Mitu mooli kaltsiumi kulub reageerimiseks 4,48 dm3 hapnikuga?
esimene_ülesanne.JPG
esimene_ülesanne.JPG (59.45 KiB) Vaadatud 13939 korda
2. mitu grammi naatriumhüdroksiidi kulub reaktsiooniks 9,8 grammi väävelhappega?
teine_ülesanne.JPG
teine_ülesanne.JPG (62.06 KiB) Vaadatud 13939 korda
3. Mitu mooli väävlit reageerib hapnikuga, kui tekib 640 grammi vääveldioksiidi?
kolmas_ülesanne.JPG
kolmas_ülesanne.JPG (54.66 KiB) Vaadatud 13939 korda
4. mitu mooli kaaliumoksiidi ja mitu mooli vett reageerib, et tekiks 8 mooli kaaliumhüdroksiidi?
neljas_ülesanne.JPG
neljas_ülesanne.JPG (54.32 KiB) Vaadatud 13939 korda

Vasta