Koolikeemia õppimiseks sobiv online mäng

Oled leidnud mingi kasuliku internetilehekülje, millest või abi ka teistel olla, siis kuuluta seda
siin alafoorumis.
Vasta
Sõnum
Autor
rubiidium
Foorumi keemik
Postitusi: 133
Liitunud: 15 Okt 2011, 16:18
Haridustase (kraad): kõrg

Koolikeemia õppimiseks sobiv online mäng

#1 Postitus Postitas rubiidium » 15 Okt 2011, 17:49

http://www2.stetson.edu/mahjongchem/" onclick="window.open(this.href);return false;

Stetsoni Ülikoolis loodud lihtsate reeglitega mäng sobib harjutamiseks mitmete põhikooli keemia teemade jaoks. Kokku on teemasid kümme ja igaüks neist moodustab omaette mängu paaride äraarvamise põhimõttel. Teema saab valida rippmenüüst Game ja selle kõrval olevast rippmenüüst saab muuta raskusastet. Mängu reeglid on selgitatud paari lausega lehe allservas. Kui vaja, saab lasta mängul anda endale soovitusi lahendamiseks. Selleks on nupp Show Hint. On olemas veel ka kastike SFX, kuhu saab märkida linnukese, aga selle otstarbest ei ole ma veel aru saanud.
Mängud on:
1) Oxidation - leida punase värviga tähistatud elemendi oksüdatsiooniaste ühendis. Kõik ühendid, mida pakutakse, on lihtsad ja tuntud. Võibolla on natuke üllatav hapniku oksüdatsiooniaste Na2O2, mis on -1 nagu peroksiidides ikka.
2) Polyatomic Ions - kahjuks siin tuleb harjuda ioonide ingliskeelse kirjapildiga. Samas on üsna lihtne aimata et Carbonate tähendab karbonaati ja Phosphate fosfaati. Võõras on vast Mercuric ehk Hg2 ioon.
3)Valence Electrons - leida tuleb elemendi või iooni väliskihi elektronvalem. Hea võimalus kasutada teadmisi aatomi ehitusest. Raskem variant on mängus Isoelectronid, kus tuleb võrrelda kahe elemendi kogu elektronvalemit, mitte ainult viimase kihi oma, nagu selles mängus.
4) Acids and Bases - tuleb ära tunda happed ja alused nende tugevuse järgi, ehk siis jagada happed ja alused tugevateks ja nõrkadeks. Mängu on lisatud peale harjumuspärastele hapetele ja alustele ka mitmed orgaanilised ühendid nagu HCOOH ja C5H5N. Ja HClO2 vist pole ka kooli keemiaprogrammis. Aga arvatavasti ei juhutu õpilasega midagi hirmsat, kui ta teada saab, et HClO2 on nõrk hape.
5)Solubility - tuleb ära arvata, millised antud ainete lahused annavad kokku valades sademe.
6)Van't Hoff - Seda mängu saab mängida ka teadmata Van't Hoffi faktori mõistet. Tuleb lihtsalt otsustada mitmeks osakeseks jaguneb antud ühend vees. Kui ei lagune ioonideks, siis on õige vastus 1. Sellisteks ühenditeks on siin mängus näiteks kõik orgaanilised ühendid - CH2Cl2 näiteks.
7)Isoelectronic- nagu eelpool sai mainitud, tuleb leida kaks iooni või aatomit, millel on täpselt ühesugune elektronstruktuur. Nagu näiteks He ja H- ioonil.

Arvan, et kui kõik need mängud paar korda läbi teha, on oluline osa põhikooli keemiast selgeks saanud.
Manused
stetson.jpg
Screenshot
stetson.jpg (79.17 KiB) Vaadatud 8740 korda

Vasta