Kaks uut elementi pääses periooditabelisse

Vasta
Sõnum
Autor
tauri
Saidi administraator
Postitusi: 453
Liitunud: 06 Sept 2010, 13:50
Haridustase (kraad): Gümnaasiumi loodusteaduste õpetaja

Kaks uut elementi pääses periooditabelisse

#1 Postitus Postitas tauri » 05 Juun 2011, 16:49

Keemiliste elementide periooditabel on ametlikult täienenud kahe uue asukaga. Need on rasked elemendid järjenumbriga 114 ja 116. Mõlemad on ebastabiilsed ja nende aatomid lagunevad juba vähem kui sekund pärast tekkimist. Mõlemat uut elementi on väidetavalt valmistatud juba aastaid tagasi, aga nüüd lõpuks on nad saanud ametliku tunnustuse.

Uute elementide omaduste kohta on praegu veel kahjuks suhteliselt vähe teada, sest nad lagunevad lihtsalt enne ära, kui palju selguda jõuab.

Sellest hoolimata rõõmustavad teadlased uudsete aatomite loomise üle ikkagi. Seda enam, et kui sammhaaval üha raskemate elementide suunas liikuda, peaks teoreetiliste kaalutluste järgi peagi jõutama niinimetatud stabiilsuse saarele, periooditabeli piirkonda, kus elemendid on taas püsivamad ega lagune nii kiiresti.

Rahvusvahelise Puhta ja Rakenduskeemia Liidu ning Rahvusvahelise Puhta ja Rakendusfüüsika Liidu juures tegutsev uute elementide registreerimiskomisjon arutas sel nädalal ka elementide 113, 115 ja 118 tunnustamist, aga leidis, et nende olemasolu kohta ei ole siiski veel piisavalt tugevaid tõendeid.

Allikas:
http://teadus.err.ee/artikkel?id=4529&cat=1

Vasta