Kas Stradivari oli keemik?

Vasta
Sõnum
Autor
rubiidium
Foorumi keemik
Postitusi: 133
Liitunud: 15 Okt 2011, 16:18
Haridustase (kraad): kõrg

Kas Stradivari oli keemik?

#1 Postitus Postitas rubiidium » 10 Mär 2012, 17:37

Üheks Stradivari viiuli saladuseks on peetud selleks kasutatud puidu keemilist töötlemist. Kas see ikka nii oli, uurisid Texase ülikooli teadlane Joseph Nadyavari ta kolleegid. Nad mõõtsid tuumamagnet-resonantsi meetodiga ja infrapunaspektroskoopiaga Stradivari ja Guarneri del Gesu valmistatud viiulite küljest võetud puutükikesi ning võrdlesid nende omadusi värske ja töötlemata Bosnia vahtraga. Tulemused näitavad, et suurte meistrite kasutatud puu oli kindlasti keemiliselt töödeldud.
Kuulsatest mänguriistadest kasutati vahtratükikesi, mis jäid üle nende restaureerimise käigus. Uurimise all oli Stradivari 1717. aasta viiul, Guarneri del Gesu 1741. aasta viiul, Grand-Bernandeli 1840. aastatel Pariisis valmistatud vioola ja Hanry Jay 1769. aastal Londonis valmistatud vioola. Ning võrdluseks kasutati ka Bosnia ja Kesk-Euroopa uusi kõlapuid.
Kõige enam erinesid teistest itaalia klassikute viiulid. Teadlased arvavad, et puidu töötlemisel kasutati oksüdeerimist ja hüdrolüüsi ehk siis vee eemaldamist. Kuid seda tehti puidu säilitamise huvides, nii nagu traditsiooniliselt oli ikka tehtud. Võibolla muutis see ka puidu mehaanilisi ja akustilisi omadusi.
Allikas: Nature, 30. nov 2006 ja http://www.teadus.ee/?p=1579" onclick="window.open(this.href);return false;

Vasta