Raskeim keemiline element – koperniitsium

Vasta
Sõnum
Autor
tauri
Saidi administraator
Postitusi: 453
Liitunud: 06 Sept 2010, 13:50
Haridustase (kraad): Gümnaasiumi loodusteaduste õpetaja

Raskeim keemiline element – koperniitsium

#1 Postitus Postitas tauri » 07 Sept 2010, 11:12

Kõige raskem keemiline element koperniitsium sai Rahvusvahelise puhta keemia ja rakenduskeemia liidult tunnustuse ning on nüüdsest keemiliste elementide perioodilisustabeli täieõiguslik liige.

Uus element avastati juba 1996. aastal ning nimi anti talle eelmise aasta suvel. Esialgu pidi uue elemendi sümboliks saama Cp, kuid seda otsustati muuta sümboli Cn kasuks. Nimi anti elemendile kuulsa poola teadlase Mikołaj Koperniku (1473–1543) järgi.

Koperniitsiumi järjenumber on 112 (aatomi tuumas on 112 prootonit), temast raskemaid ametlikult tunnustatud elemente keemiliste elementide perioodilisustabel ei sisalda. Enne nime andmist tunti uut elementi esialgse nime ununbium järgi, kirjutas LiveScience.

Koperniitsiumi avastasid 1996. aastal Saksamaal asuva Darmstadti keskuse teadlased, kellel oli seetõttu ka õigus uuele elemendile nimi välja pakkuda. Koperniitsium on ebastabiilne ning looduses teda ei leidu. Siiani on laborites tekitatud 75 koperniitsiumi aatomit. Kõige stabiilsema isotoobi (massiarvuga 285) poolestusaeg on 30 sekundit. Füüsikalistelt omadustelt võiks koperniitsium sarnaneda elavhõbedaga.

Uue elemendi esialgselt väljapakutud sümbolit Cp otsustati muuta, sest nii tähistatakse füüsikas ka erisoojust. Selle asemel nõustusid teadlased sümboliga Cn. Keemilistele elementidele on teadlaste järgi varemgi nimesid antud. Lisaks Kopernikule on selle au osaliseks saanud ka näiteks Albert Einstein, Enrico Fermi ja Marie ning Pierre Curie.

http://novaator.ee/ET/idee/raskeim_keem ... rniitsium/

Vägev uudis :roll: :D , täiesti uus element keemiliste elementide perioodilisustabel, alles 19. veebruar 2010 kinnitatud.

Koperniitsium või kopernikium (Copernicium) on keemiline element, mis asub perioodilisussüsteemis 112. kohal.

Elemendi nimi kinnitati 19. veebruaril 2010. Varem oli selle ajutine nimi ununbium (Uub).

http://et.wikipedia.org/wiki/Koperniitsium

System
Postitusi: 18
Liitunud: 20 Veebr 2011, 15:10
Haridustase (kraad): Lõpetamata bakalaureus

Re: Raskeim keemiline element – koperniitsium

#2 Postitus Postitas System » 08 Nov 2011, 20:41

Kõige raskem keemiline element koperniitsium sai Rahvusvahelise puhta keemia ja rakenduskeemia liidult tunnustuse ning on nüüdsest keemiliste elementide perioodilisustabeli täieõiguslik liige.
Imelik, miks koperniitsium möödunud nädalal Mendelejevi tabelisse sai :? http://www.novaator.ee/ET/loodus/keemil ... m_taieneb/" onclick="window.open(this.href);return false;
Keemiliste elementide perioodilisussüsteem ehk Mendelejevi tabel sai möödunud nädalal kolm uut elementi juurde. Elemendid 110, 111 ja 112 kannavad nimesid darmstadtium (Ds), röntgeenium (Rg) ja koperniitsium (Cn), edastab Live Science.

Vasta