Mendelejevi tabel saab jälle moodsamaks

Vasta
Sõnum
Autor
tauri
Saidi administraator
Postitusi: 453
Liitunud: 06 Sept 2010, 13:50
Haridustase (kraad): Gümnaasiumi loodusteaduste õpetaja

Mendelejevi tabel saab jälle moodsamaks

#1 Postitus Postitas tauri » 28 Mai 2013, 10:35

Jätkub keemiliste elementide perioodilisussüsteemi kaasajastamine.

Keemiliste elementide omadused sõltuvad aatomite tuumalaengust. Aatomituumad koosnevad prootonitest ja neutronitest, kuid neutroneid võib ühe keemilise elemendi aatomitel olla erinev arv. Selliseid teisendeid nimetatakse isotoopideks.

Igal isotoobil on kindel aatommass, kuid looduses leiduvad elemendid eri isotoopide seguna. Nii mõnegi keemilise elemendi puhul sõltub segu koostis sellest, millist Maa piirkonda vaadelda.

Näiteks broomil on kaks stabiilset isotoopi, mida meie planeedil leidub enam-vähem võrdselt. Samas merevees on rohkem raskemat isotoopi. Orgaanilistes ainetes leidub väiksema neutronite arvuga broomi.

Sarnane ebaühtlane jaotumine nähtus magneesiumi ja paljude teiste keemiliste elementide puhul. Nii on raske paika panna elementide täpset aatommassi.

Sel põhjusel otsustas keemiliste elementide perioodilisussüsteemi haldav Rahvusvaheline Puhta Keemia ja Rakenduskeemia Liit (IUPAC) kooliajast tuttavat tabelit korrastada.

IUPACi komisjoni otsuse kohaselt pole broomi aatommass enam täpselt 79,904, vaid see on kirjas vahemikuna. [79,901; 79,907]. Samasugused muutused tehakse ka magneesiumi, germaaniumi, indiumi ja elavhõbeda aatommassidega.

Samal moel on tabelit täpsustatud ka varem. Kaks aastat tagasi hakkas IUPAC vahemikuna väljendama kümne Maal väga levinud elemendi aatommasse – sealhulgas ka süsiniku, lämmastiku, hapniku, räni ja vesiniku omi.

Mõõteriistad muutuvad üha täpsemaks ning tõenäoliselt ootab sama uuendus kõiki keemilisi elemente, millel on rohkem kui üks stabiilne isotoop.

Keemiliste elementide täpsustatud aatommassid ilmusid ajakirjas Pure and Applied Chemistry.

Allikas:
http://www.novaator.ee/ET/idee/mendelej ... oodsamaks/

Vasta