Nobeli auhinna said küberkeemikud

Vasta
Sõnum
Autor
tauri
Saidi administraator
Postitusi: 453
Liitunud: 06 Sept 2010, 13:50
Haridustase (kraad): Gümnaasiumi loodusteaduste õpetaja

Nobeli auhinna said küberkeemikud

#1 Postitus Postitas tauri » 12 Okt 2013, 21:04

Looduses on kümneid erisuguseid aatomeid, mis võivad omavahel liituda miljarditeks ja miljarditeks väga erisuguse ehitusega molekulideks, mis võivad siis veel omavahel reageerida kujuteldamatult paljudel eri viisidel.


Millised neist kõikvõimalikest molekulidest võiksid olla just selliste omadustega, mida soovime, näiteks mõnda haigust raviva toimega? Millised neist kõikvõimalikest reaktsioonidest võiksid viia mõne soovitava tulemuseni? Kõigi võimalike molekulide kokkupanemine ja järgiproovimine oleks üks väga suur töö ja vaev, kuid õnneks aitab seda tööd lihtsamaks ja kiiremaks teha arvuti.


Me ei pea kõiki aineid reaalselt sünteesima, vaid võime lasta arvutil välja arvutada, millised ühe või teise aatomite kombinatsiooniga molekulide omadused on. Seda me tänapäeva kiirete arvutitega tõepoolest üsna hästi suudamegi. Just selle suutlikkuse eest võime tänada tänavust kolme keemianobelisti – Ameerika-Briti-Iisraeli biofüüsikut Michael Levittit Stanfordi ülikoolist, Ameerika-Austria keemiateoreetikut Martin Karplust Strasbourgi ülikoolist ja Ameerika-Iisraeli biokeemikut Ariel Warshelit Lõuna-California ülikoolist.


Need mehed on edendanud peamiselt just valgumolekulide ja nendega toimuvate reaktsioonide matemaatilisi mudeleid, aga ka teiste bioloogiliselt tähtsate molekulide mudeleid. Põhimõtteliselt tuleb sellises mudelis kirja panna kõigi vaadeldavaid molekule moodustavate aatomite vahel mõjuvad jõud ja lasta arvutiprogrammil siis nende jõudude mõjumise tulemused välja arvutada.


Praktika näitab, et arvutisimulatsioonid on tegelike reaktsioonide kulgemisega väga sarnased. Isegi sedavõrd usaldusväärselt sarnased, et arvuti väidetakse keemikule tänapäeval olevat vähemalt sama tähtis tööriist kui katseklaas.

Allikas:
http://teadus.err.ee/artikkel?id=10311&cat=1&pg=1

Vasta