14. aprillil 1932 muundati üks keemiline element teiseks

Vasta
Sõnum
Autor
tauri
Saidi administraator
Postitusi: 453
Liitunud: 06 Sept 2010, 13:50
Haridustase (kraad): Gümnaasiumi loodusteaduste õpetaja

14. aprillil 1932 muundati üks keemiline element teiseks

#1 Postitus Postitas tauri » 19 Apr 2014, 21:46

14. aprillil 1932 muundati üks keemiline element kontrollitult teiseks

14. aprillil 1932 muundasid inglane John Douglas Cockcroft ja iirlane Errnest Walton liitiumi aatomi seda kiiresti liikuvate vesiniku aatomituumadega pommitades kaheks heeliumi aatomiks.

Kuigi Cockcroft ja Walton polnud esimesed, kellel läks korda aatomituum lõhestada ja seeläbi üks element teiseks muuta, olid nad siiski esimesed, kes suutsid seda kontrollitud viisil teha. Saavutus sillutas teed tuumaenergia valla päästmisele.

Füüsikud tunnustasid toona kvantmehaanika vallas tehtud revolutsiooniliste avastuste tähtsust. Kuna tillukestel osakestel on lainelised omadused, leidub alati võimalus, et ka positiivselt laetud osakesed saavad aatomituuma sattuda. Isegi, kui klassikalise füüsika reeglite alusel aatomituumade vaheline tõukejõud selleks liiga suur on.

Teoreetikute ennustuste kontrollimises ehitasid nad esimese tuumaosakeste kiirendi ja pommitasid seda kasutades prootonitega liitiumi aatomeid. Piisavalt kõrge energiaga prootonid kutsusidki esile nende kaheks alfaosakeseks ehk heeliumi aatomituumaks lagunemise. Moodne alkeemia oli sündinud. Järgnevatel aastatel tegid Cockcroft ja Walton sarnaseid eksperimente ka raske vesinikuga ja avastasid nõnda terve rea tuntud keemiliste elementide teisendeid, mida looduses varem nähtud polnud.

Allikas:
http://teadus.err.ee/v/teaduslugu/26edd ... 4cd594adf1

Vasta