1. leht 1-st

Kuidas määrata osmootset rõhku.

Postitatud: 23 Jaan 2011, 03:40
Postitas Päss
Olen hädas ülesannetega, kus tuleb erinevaid aineid võrreldes määrata (ilma osmootse rõhu valemita), milline ainetest avaldab suuremat osmootset rõhku. Näiteks võiks tuua
5 g naftaliini C10H8 1 liitris lahuses,
5 g antratseeni C14H10 1 liitris lahuses

Oluline ei ole muidugi konkreetse ülesante vastus, sooviks vaid teada, kuidas lahendada analoogseid ülesandeid. Mis mulle reedab kas antud aine osmootne rõhk on suurem /väiksem. :roll:

Re: Kuidas määrata osmootset rõhku.

Postitatud: 23 Jaan 2011, 12:00
Postitas tauri
Osmoosi korral difundeerub lahustunud aine läbi poolläbilaskva membraani, mis eraldab kahte erineva kontsentratsiooniga lahust. Oluline on teada, et eeskätt difundeeruvad läbi membraani vee molekulid, kuna need on väiksed ja membraan neid oluliselt ei takista. Seega toimub osmoos suunas, kus vee molekulide tihedus on väiksem ehk madalalt kontsentratsioonilt kõrgemale.

Siiski ma toon ka valemi, kuna sealt annab tuletada vastuse sinu küsimusele.
Pilt=CRT
C-molaarne kontsenratsioon
R-gaasi konstant
T-absoluutne temperatuur

Kuna antud ülesandes pole vaja R ja T teada (eeldatakse, et need on samad), siis jääb alles Pilt=C ehk osmootne rõhk võrdub molaarse kontsentratsiooniga.

Molaarne kontsentratsioon ehk molaarsus
Väljendab lahustunud aine moolide arvu ühes kuupmeetris lahuses
C=n(mol)/V(dm3)


Kuna mõlema lahuse ruumalad on võrsed, siis C=n. Ma teeks siit väga primitiivse järelduse, et mida suurem on aine molaarmass, seda kõrgem on lahuse osmootne rõhk, kui kõik ülejäänud parameetrid on samad.

Kui vaadata ülesannet, siis on ilma arvutamata näha, et C14H10 molaarmass on suurem kui teisel.