Keemia ülesannete lahendamine.. vajan abi ;I

Ülesannete lahendamisel tekkivate probleemide lahendamine
Vasta
Sõnum
Autor
marjanne16
Postitusi: 7
Liitunud: 26 Veebr 2011, 22:54
Haridustase (kraad): põhiharidus

Keemia ülesannete lahendamine.. vajan abi ;I

#1 Postitus Postitas marjanne16 » 26 Veebr 2011, 23:07

Tere!


Kel vähegi keemia ülesannete peale mõistust on antud, palun aidake mul j2rgmised 2 ülesannet ära lahendada. Ei mäleta väga 8.klassi keemiat .

1. Mitmes kg-s tsinksulfiidis on niisama palju väävlit, kui 672 liitris divesiniksulfiidis?
2. Kolmes kolvis segati 100 ml veega a) 6 g NaOH; 5g Ca(OH)2 , c) 4 g Al(OH)3 . Missuguses kolvis on hüdroksiidioone kõige rohkem? Reasta kolvid ioonide kasvu järjekorras.


Marjanne

tauri
Saidi administraator
Postitusi: 453
Liitunud: 06 Sept 2010, 13:50
Haridustase (kraad): Gümnaasiumi loodusteaduste õpetaja

Re: Keemia ülesannete lahendamine.. vajan abi ;I

#2 Postitus Postitas tauri » 27 Veebr 2011, 02:20

Esimene ülesanne
1. Mitmes kg-s tsinksulfiidis on niisama palju väävlit, kui 672 liitris divesiniksulfiidis?

Divesiniksulfiid (H2S) on gaasiline aine. Gaasiliste ainete puhul eeldatakse, et see on normaaltingimustel (kui ülesandes pole öeldud teisiti). Normaaltingimustel on mis tahes gaasi molaarruumala Vm=22,4dm3/mol.
1)Esmalt tuleb leida moolide arv.
n=V/Vm
n=672dm3/22,4dm3/mol=30 mol

2)Nüüd on vaja teada, kui mitu mooli on väävli aatomeid divesiniksulfiidis.
30 mol H2S = 60 mol H aatomeid ja 30 mooli väävli aatomeid.

3)Nüüd arvutame, mitu grammi on väävli aatomeid divesiniksulfiidis. Vaatame perioodilisusetabelist väävli molaarmassi. See on 32 g/mol.
Kasutame valemit n=m/M. Kuna me n (mol) ja M (molaarmass) teame, siis on valmit vaja teisendada m=n*M
m=32g/mol*30mol=960g

4)Tsinksulfiidi valem on ZnS. Seega peab selles aines ka olema 960 g vääli aatomeid.
1mol ZnS = 1 mol Zn aatomeid ja üks mool S aatomeid.
Järgnevat on natuke keeruline seletada, aga üritan olla küllaltki arusaadav. Meil on kaks erinevat ühikut: moolid ja grammid. Me teame, kui mitu grammi peab olema S aatomeid tsinksulfiidis. Kuid me ei tea, kui mitu grammi on tsingi aatomeid. Järgnevalt tulebki tsingi aatomite mass leida.
n=960g/32g/mol=30 mol
Järelikult on tsingi aatomeid ka 30 mooli (1mol ZnS = 1 mol Zn aatomeid ja üks mool S aatomeid)
Perioodilisusetabelis on märgitud tsingi molaarmassiks 65g/mol
m=30mol*65g/mol=1950g

5)Nüüd liidame mõlemad massid
1950g+960g=2910g=2,91kg

Teine ülesanne

2. Kolmes kolvis segati 100 ml veega a) 6 g NaOH; 5g Ca(OH)2 , c) 4 g Al(OH)3 . Missuguses kolvis on hüdroksiidioone kõige rohkem? Reasta kolvid ioonide kasvu järjekorras.

Nüüd tuleb vaadata lahustuvustabelit. NaOH lahustub vees väga hästi, Ca(OH)2 on märgitud vähelahustuvaks ja Al(OH)3 on mittelahustuv. Järjekord tulebki selle põhjal: Al(OH)3, Ca(OH)2, NaOH.

Loodetavasti on minu seletus arusaadav ja nii hilja õhtul ühtegi viga sisse ei teinud. :roll: Valemid, mida kasutasin, saab vaadata siit. Seal on kirjas, mida miski lühend tähendab.

marjanne16
Postitusi: 7
Liitunud: 26 Veebr 2011, 22:54
Haridustase (kraad): põhiharidus

Suured tänud! :)

#3 Postitus Postitas marjanne16 » 27 Veebr 2011, 12:30

Nendest lahendustest oli väga palju kasu :D. Te seletasite kõik väga üksikasjalikult ära - seega tundus asi nüüd palju loogilisem, kui enne.
Kuid mulle jäi vaid arusaamatuks see, et kuidas viimane ülesanne oli seotud lahustuvustabeliga. Kas seda järjekorda oleks saanud määrata ka OH-rühma taga oleva indeksi järgi :?:

tauri
Saidi administraator
Postitusi: 453
Liitunud: 06 Sept 2010, 13:50
Haridustase (kraad): Gümnaasiumi loodusteaduste õpetaja

Re: Keemia ülesannete lahendamine.. vajan abi ;I

#4 Postitus Postitas tauri » 27 Veebr 2011, 14:36

Kuid mulle jäi vaid arusaamatuks see, et kuidas viimane ülesanne oli seotud lahustuvustabeliga. Kas seda järjekorda oleks saanud määrata ka OH-rühma taga oleva indeksi järgi
Antud juhul saab ikkagi määravaks lahustuvus. Kui aine ei lahustu vees, siis ei ole ka vastavaid ioone lahuses (aine jääb lihtsalt katseklaasi põhja sademena). Indeksit tasub siis vaadata, kui ained lahustuvad väga hästi vees ja ainehulgad on võrdsed (ainehulgad antakse moolides, mass grammides - mitte neid segi ajada). Üks näide illustreerimaks seda, kuna tuleb indeksit vaadata.
Olgu meil 1 mol NaOH ja 1 mol Ba(OH)2. Lahustuvuse tabelit vaadata, siis mõlemad aine lahustuvad hästi. Järelikult 1 mol NaOH = 1 mol Na+ ja 1 mol OH-.
Kuid baariumhüdroksiidiga on natuke teisiti. Nüüd tuleb vaadata indeksit: 1 mol Ba(OH)2 = 1 mol Ba+ ja 2 mol OH-. Järelikult baariumhüdroksiidi lahuses on OH- ioone rohkem (võrrandi järgi 2x) kui NaOH lahuses.

Ma millegi pärast arvan, et see ei ole 8. klassi keemia (kuigi koolid on erinevad). Seda käsitletakse Lembi Tamme õpikus "Keemia õpik X klassile". :roll:

marjanne16
Postitusi: 7
Liitunud: 26 Veebr 2011, 22:54
Haridustase (kraad): põhiharidus

Re: Keemia ülesannete lahendamine.. vajan abi ;I

#5 Postitus Postitas marjanne16 » 27 Veebr 2011, 16:11

Wow.. sys ma mõistan :)
Võibolla tõesti on see 10.klassi ülesanne, kuid keemia õpetaja ytles seda, et 8. klassi oma xD Kas Te olete ise ka keemia õpetaja või tegelete muud moodi keemiaga? Vähemalt - Teie selgituste põhjal võib nii arvata ;)
Ja ma pean veel keemia eksamit tegema :cry: ..ilma, et ma neid ülesandeid v2ga m6istaks :( Ag see-eest on Teie antud juhenditest olnud palju kasu :)

tauri
Saidi administraator
Postitusi: 453
Liitunud: 06 Sept 2010, 13:50
Haridustase (kraad): Gümnaasiumi loodusteaduste õpetaja

Re: Keemia ülesannete lahendamine.. vajan abi ;I

#6 Postitus Postitas tauri » 27 Veebr 2011, 17:15

Väga hea, kui abiks sain olla. Teoorias peaks saama minust kunagi keemia õpetaja, aga eks näis, kuidas see praktikas realiseerub. Hetkel loen ma ennast rohkem keemikuks kui (tulevaseks) õpetajaks. ;)

marjanne16
Postitusi: 7
Liitunud: 26 Veebr 2011, 22:54
Haridustase (kraad): põhiharidus

Re: Keemia ülesannete lahendamine.. vajan abi ;I

#7 Postitus Postitas marjanne16 » 27 Veebr 2011, 17:30

:D
Ok.. see amet teile juba sobiks.

Vasta